Antidotum na problemy skórne – cera tłusta

Antidotum na problemy skórne - cera tłusta blog post

Cera tłusta i wrażliwa, skłonna do przesuszenia, powstawania wyprysków, skłonna do zaczerwienienia…. różnorodność rodzajów cery sprawia, że jej pielęgnacja powinna być dopasowana adekwatnie do jej stanu czy tendencji, w kierunku których postępują wszelkie zmiany. Prawidłowe rozpoznanie typu skóry pozwala na świadome podejmowanie decyzji w związku z jej pielęgnacją. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale także przyczynić się do osłabienia jej kondycji.

W dzisiejszym artykule skupimy się na cerze tłustej. Postaram się przybliżyć jej charakterystykę oraz zaproponować kilka produktów do codziennej pielęgnacji, dzięki którym ustabilizuje kondycję skóry.

Typy skóry

Typ skóry to stan uwarunkowany genetycznie, który może skategoryzować jako cerę normalną, tłustą, suchą, wrażliwą oraz mieszaną. Na kondycję naszej skóry ma wpływ wiele czynników, zarówno te wewnętrzne związane z genetyką, gospodarką hormonalną, czy prawidłowym odżywianiem, jak i zewnętrzne. Czynniki zewnętrzne takie jak warunki pogodowe, kosmetyki czy codzienna pielęgnacją są w stanie zmienić typ posiadanej cery. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków adekwatnie do naturalnych zachowań skóry.

O tym jaką posiadamy cerę świadczą dwa czynniki- aktywność gruczołów potowych oraz łojowych. Typ skóry możemy sprawdzić podczas wizyty u dermatologa lub dobrej kosmetyczki.

Cera tłusta – charakterystyka

Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiarem wydzielanego sebum. Nadprodukcja łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe sprawia, że skóra pokryta jest połyskującą, świecącą się delikatnie oleistą maską. Cera tłusta z uwagi na aktywne działanie gruczołów łojowych, charakteryzuje się rozszerzonymi porami, które z uwagi na nadprodukcję łoju i stosowanych kosmetyków mają o wiele większa tendencję do zatykania się i powstawania zaskórników czy ropnych wyprysków.

Nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe może być spowodowane genami, gospodarką hormonalną, nieprawidłową dietą ubogą w witaminy A, C, E czy B1, zachwianym procesem trawiennym, nieprawidłową przemianą materii, napięciem, stresem, a także używkami- alkoholem czy paleniem papierosów, na nieprawidłowej pielęgnacji kończąc.

Cera tłusta – pielęgnacja

Grunt to regularność i systematyczność. Cera tłusta to problematyczny typ skóry, którego konsekwencją mogą być widoczne wypryski, które zwłaszcza w wieku dojrzałym mogą negatywnie wpływać na nasza psychikę.

Podstawowy element pielęgnacji skóry tłustej to stosowanie peelingu. Regularny peeling skóry, pozwala usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka, i ograniczyć poziom czopowania się gruczołów łojowych. Dzięki temu zminimalizujemy ilość pojawiających się wyprysków i zaskórników.

W codziennej pielęgnacji nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu skóry. W pielęgnacji skóry tłustej chodzi przede wszystkim o zachowanie harmonii i równowagi. Często przetłuszczanie się skóry spowodowane jest jej odwodnieniem. W takim przypadku konieczne jest odbudowę płaszcza hydrolipidowego, a bardzo prawdopodobne, że problem nadprodukcji sebum sam się unormuje.

Na nadprodukcję sebum może wpływać również nadmierne pobudzenie skóry- szczoteczki do głębokiego oczyszczenia, ostry peeling stosowany każdego dnia. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzi się peeling gruboziarnisty lub enzymatyczny, który nie będzie dodatkowo podrażniał skóry.

Podczas codziennej pielęgnacji nie zapomnij o dezynfekcji i tonizacji. Zachowanie prawidłowego pH skóry pozwoli Ci ograniczyć ilość powstających wyprysków.

Jakich kosmetyków nie powinniśmy stosować do cery tłustej? Przede wszystkim tych, które zawierają w składzie alkohol. Przy długotrwałym stosowaniu mogą one doprowadzić do powierzchniowego przesuszenia skóry, choć aktywność gruczołów łojowych pozostaje niezmienna. Podobnie komercyjne kosmetyki zawierające w składzie detergenty, które mogą doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych.

Cera tłusta – krem do pielęgnacji

Cera tłusta jest typem o wymagającym profilu pielęgnacyjnym. Podobnie jak w przypadku cery mieszanej czy wrażliwej, konieczna jest analiza składników, na bazie której powstał kosmetyk, którego chcemy użyć. Kremy o tłustej i cięższej konsystencji mogą prowadzić do zatykania porów, a filtr jaki pozostawiają po wchłonięciu może powodować wyraźne uczucie dyskomfortu. Nadmierne przesuszenie skóry tłustej może także spowodować dodatkowe problemy związane z miejscowym rogowaceniem skóry np. w okolicach policzków czy skrzydełek nosa.

Cera tłusta – zalety

Pomimo wad czy skomplikowanej pielęgnacji, cera tłusta ma również swoje zalety. Grubsza skóra niż w przypadku skóry suchej, sprawia, że naczynia krwionośne są niewidoczne. Skóra o tłustej charakterystyce nie jest wrażliwa na zmieniającą się temperaturę, nie powstają na niej zmiany spowodowanej chłodem czy wiatrem. Skóra tłusta posiada o wiele lepszy poziom napięcia, a stałe nawilżenie sprawia, że dłużej pozostaje młoda i pozbawiona zmarszczek.