Czy mikroplastik w kosmetykach jest szkodliwy?

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik to drobinki plastiku o średnicy nie większej niż 5 mm. Znajduje się on w wielu produktach, które używamy na co dzień, w tym w kosmetykach. Mikroplastik jest wszechobecny – znajdziemy go w sprzętach kuchennych, ubraniach, butach, a nawet w jedzeniu i powietrzu. Niestety, jest on również obecny w większości kosmetyków, które używamy na co dzień, takich jak pasty do zębów, szampony, mydła, balsamy, kremy i peelingi.

Dlaczego mikroplastik jest używany w kosmetykach?

Mikroplastik jest używany w przemyśle kosmetycznym od lat 60. XX wieku. W kosmetykach pełni on różne role, takie jak stabilizator, zagęstnik, czy substancja filmotwórcza. Dzięki tym właściwościom, kosmetyki z mikroplastikiem łatwo się nakładają, zatrzymują wilgoć w skórze i nie rozwarstwiają się.

Mikroplastik jest często dodawany do kosmetyków ze względu na jego wszechstronność. Może służyć jako środek ścierny w peelingach, dodatek do szamponów i odżywek do włosów, a nawet jako składnik w produktach do makijażu.

Jednym z głównych powodów, dla których producenci kosmetyków decydują się na dodanie mikroplastiku do swoich produktów, jest jego zdolność do tworzenia jednolitej, gładkiej konsystencji. Mikroplastik może pomóc w utrzymaniu stabilności produktu, zapobiegając rozwarstwianiu się składników.

Mimo to, pomimo tych korzyści, mikroplastik ma wiele negatywnych skutków dla środowiska i zdrowia ludzi, co prowadzi do rosnącego nacisku na producentów kosmetyków, aby zastąpili go bardziej zrównoważonymi alternatywami.

Czy mikroplastik jest szkodliwy?

Chociaż drobiny plastiku zawarte w kosmetykach nie są toksyczne ani nie wywołują alergii, ich obecność w produkcie może sugerować, że jest on gorszej jakości i zawiera mniej aktywnych substancji o dobroczynnym działaniu dla naszej skóry, ciała lub włosów. Co więcej, drobiny plastiku zawarte w kremie do twarzy mogą zanieczyszczać pory, co może pogorszyć stan cery.

Najnowsze badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku prowadzą do uszkodzeń ludzkich komórek. Szkodliwe ilości trafiają do organizmu wraz z jedzeniem, wdychaniem powietrza, a także poprzez stosowanie kosmetyków zawierających mikroplastik.

Badanie opublikowane na łamach Journal of Hazardous Materials udowadnia, że ilość spożywanego przez ludzi mikroplastiku, znajdującego się m.in. w wodzie, może prowadzić do uszkodzenia komórek. W ramach badania dokonano analizy 17 wcześniejszych badań, dotyczących toksykologicznego wpływu mikroplastików na ludzkie linie komórkowe. Naukowcy porównali poziom mikrodrobin plastiku, przy których doszło do uszkodzenia komórek, z poziomami spożywanymi przez ludzi poprzez skażoną wodę pitną, owoce morza i sól kuchenną.

Jak się okazało, określone szkody, takie jak śmierć komórki, reakcja alergiczna i uszkodzenie ścian komórkowych, wynikały z ilości mikroplastiku spożytego przez ludzi. Zaobserwowano np., że stężenie 10 mikrogramów na mililitr mikroplastiku może zaszkodzić żywotności komórek, a stężenie 20 mikrogramów na mililitr wywołuje reakcję alergiczną.

Mimo że mikroplastik jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, rosnące dowody na jego potencjalne szkodliwe skutki dla zdrowia ludzi i środowiska prowadzą do rosnącego nacisku na producentów kosmetyków, aby zastąpili go bardziej zrównoważonymi alternatywami.

Mikroplastik a środowisko

Używanie produktów zawierających mikroplastik ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Spłukujemy go wraz z wodą, która trafia do ścieków, a następnie do zbiorników wodnych i organizmów żyjących w nich. Mikroplastik gromadzi się w żywych organizmach, w tym w ciele człowieka, i może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń hormonalnych, a nawet chorób nowotworowych.

Mikroplastik z kosmetyków staje się zagrożeniem dla środowiska w przypadku nieefektywnych systemów oczyszczania ścieków (lub w przypadku ich braku). Wtedy trafia on do ekosystemów wodnych (i morskich), gdzie powoduje zagrożenie dla roślin i zwierząt. Polimery o dużej gęstości opadają na dno zbiorników wodnych, gdzie są akumulowane przez zamieszkujące dno bezkręgowce i inne organizmy żywe. Mikroplastik o niskiej gęstości unosi się na powierzchni wody, gdzie żyje zooplankton i mniejsze ryby. Zooplankton jest z kolei pożywieniem dla innych gatunków zwierząt wodnych.

W Polsce nie ma konieczności oznakowania kosmetyków zawierających mikroplastik. Dlatego jedynym sposobem jest analiza składu INCI i omijanie kosmetyków, które zawierają szkodliwe dla środowiska polimery syntetyczne.

Niektóre kraje, takie jak Holandia, USA i Wielka Brytania, podjęły już kroki w celu wycofania mikroplastiku z kosmetyków. W Unii Europejskiej takiego zakazu jak dotąd nie ma, ale stowarzyszenie Cosmetics Europe (CE) w 2015 r. opublikowało zalecenie branżowe dotyczące wycofania mikroplastików z kosmetyków spłukiwanych do 2020 r.

W Zielonym Laboratorium jesteśmy świadomi tych problemów i staramy się przeciwdziałać negatywnym skutkom stosowania mikroplastiku. Nasze kosmetyki są wolne od mikroplastiku i innych szkodliwych składników, co czyni je bezpiecznym wyborem zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska.

Rozpoznawanie mikroplastiku w kosmetykach

Mikroplastik jest niczym innym, jak drobno zmielonym plastikiem. Cząsteczki mikroplastiku mają mniej niż 5 milimetrów średnicy. W kosmetykach używany jest jako substancja złuszczająca (peelingi). Może też być substancją zagęszczającą i filmotwórczą. Można go spotkać w pastach do zębów, szamponach i mydłach. Mikroplastik z tych kosmetyków dostaje się w dużych ilościach do ścieków, gdyż są zmywalne.

Mikroplastik z kosmetyków staje się zagrożeniem dla środowiska w przypadku nieefektywnych systemów oczyszczania ścieków (lub w przypadku ich braku). Wtedy trafia on do ekosystemów wodnych ( i morskich), gdzie powoduje zagrożenie dla roślin i zwierząt.

Jak unikać mikroplastiku w kosmetykach?

Mikroplastik w kosmetykach kryje się pod różnymi nazwami, takimi jak Polyethylene, Polypropylene, Polyamide, Nylon, Polyester, Polyacrylamide, Acrylates Copolymer, Polyurethane. Aby unikać mikroplastiku, warto czytać składy kosmetyków i wybierać te, które go nie zawierają.

Jakie substancje są mikroplastikami?

Poniżej znajduje się lista substancji, które są mikroplastikami:

  • Polyethylene (PE) – zmienia konsystencję kosmetyku, powoduje wzrost lepkości fazy olejowej. PE wykorzystywany jest jako środek ścierny w peelingach. Nie jest biodegradowalny.
  • Polypropylene – również używany jest jako substancja ścierna, głównie w pastach do zębów i peelingach. Wpływa na konsystencję kosmetyku i zwiększa jego objętość.
  • Politereftalan etylenu (PET) – polimer termoplastyczny, który charakteryzuje się dużą twardością oraz sztywnością. Ze względu na te właściwości jest dopuszczony do kontaktu z produktami spożywczymi. Używa się go do produkcji opakowań. Stanowi również składnik lakierów do paznokci.
  • Polimery i kopolimery akrylowe – to największa grupa polimerów syntetycznych, które można znaleźć w produktach kosmetycznych. W kosmetykach pełnią funkcję stabilizatora, który zapobiega ich rozwarstwieniu. Powodują też wzrost lepkości. Ze względu na właściwości filmotwórcze wykorzystywane są w kosmetykach do pielęgnacji włosów (kondycjonują i utrwalają fryzurę). Wykorzystywane są również do kapsułkowania substancji aktywnych w otoczce polimerowej.
  • Poliuretan – to substancja utrwalająca fryzurę poprzez tworzenie na powierzchni włosów hydrofobowego filmu.
  • Poliestry – to stabilizatory emulsji, emolienty, regulatory lepkości. Są również składnikami pigmentów używanych do produkcji kosmetyków kolorowych.
  • Poliamidy (Nylon-12, Nylon-6) – ze względu na właściwości ślizgowe oraz odporność chemiczną znalazły zastosowanie w kosmetykach. Dodatek poliamidu do kosmetyku powoduje lepsze rozprowadzenie kosmetyku na skórze oraz zapobiega jego rolowaniu. Ponadto matuje skórę. Polyquaternium-7 – kopolimer wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry. Ma właściwości zmiękczające, antystatyczne oraz prostujące włosy.

Dlaczego warto wybrać Zielone Laboratorium?

W Zielonym Laboratorium stawiamy na naturalne składniki i unikamy mikroplastiku. Nasze kosmetyki są bezpieczne dla skóry i dla środowiska. Wybierając nasze produkty, nie tylko dbasz o swoją skórę, ale również przyczyniasz się do ochrony naszej planety.

Nasze produkty są tworzone z myślą o najwyższych standardach jakości. Wykorzystujemy tylko naturalne składniki, które są bezpieczne dla skóry i nie powodują podrażnień. W naszych kosmetykach nie znajdziesz sztucznych barwników, konserwantów ani mikroplastiku.

Wierzymy, że natura oferuje wszystko, czego potrzebujemy do pielęgnacji naszej skóry. Dlatego nasze produkty są bogate w naturalne oleje, ekstrakty roślinne i wody kwiatowe, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych.

Kupując produkty z Zielonego Laboratorium, wspierasz również lokalne społeczności i ochronę środowiska. Nasze składniki są pozyskiwane w sposób zrównoważony, a opakowania są biodegradowalne.

Podsumowanie

Mikroplastik, drobinki plastiku o średnicy nie większej niż 5 mm, jest wszechobecny w wielu produktach, które używamy na co dzień, w tym w kosmetykach. Jego obecność w kosmetykach może sugerować, że są one gorszej jakości i zawierają mniej aktywnych substancji o dobroczynnym działaniu dla naszej skóry, ciała lub włosów. Co więcej, najnowsze badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku prowadzą do uszkodzeń ludzkich komórek.

Używanie produktów zawierających mikroplastik ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Spłukujemy go wraz z wodą, która trafia do ścieków, a następnie do zbiorników wodnych i organizmów żyjących w nich. Mikroplastik gromadzi się w żywych organizmach, w tym w ciele człowieka, i może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń hormonalnych, a nawet chorób nowotworowych.

W Zielonym Laboratorium jesteśmy świadomi tych problemów i staramy się przeciwdziałać negatywnym skutkom stosowania mikroplastiku. Nasze kosmetyki są wolne od mikroplastiku i innych szkodliwych składników, co czyni je bezpiecznym wyborem zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Stawiamy na naturalne składniki i unikamy mikroplastiku. Wybierając nasze produkty, nie tylko dbasz o swoją skórę, ale również przyczyniasz się do ochrony naszej planety.

Aby unikać mikroplastiku, warto czytać składy kosmetyków i wybierać te, które go nie zawierają. Mikroplastik w kosmetykach kryje się pod różnymi nazwami, takimi jak Polyethylene, Polypropylene, Polyamide, Nylon, Polyester, Polyacrylamide, Acrylates Copolymer, Polyurethane.